KT960A , KT958 zamiast MRF477 - Mity, Reklama, Rzeczywistość

Pytania, Porady, Modyfikacje, Schematy

Moderatorzy: *Admin*, kaszten

Awatar użytkownika
ThoRn
Starter
Starter
Posty: 3
Rejestracja: sob 08 marca 2008 12:46
Kontaktowanie:

KT960A , KT958 zamiast MRF477 - Mity, Reklama, Rzeczywistość

Postautor: ThoRn » śr 06 lipca 2011 8:43

Mity, Reklama, Rzeczywistość
Kilka informacji na temat zamiany oryginalnej końcówki mocy MRF477,
Stosowanej miedzy innymi w Uniden HR-2500 i HR-2510, oraz w CB-Radio President Lincoln, Jakson i w kilku innych modelach z tak zwanej górnej półki, na tranzystor KT960A.
Otóż panowie użytkownicy, nie wierzcie reklamowym opisom sprzedawców tych tranzystorów, że w AM moc wyjściowa jest 20W, a na SSB nawet 60W i że ten tranzystor jest lepszy niż oryginalny.
Większej bzdury nie słyszałem i na pewno nie są lepsze w zastosowaniach do CB Radio niż MRF477.
Po pierwsze tranzystory KT960A , KT958 mają mniejsze wzmocnienie, a więc wymagają większej mocy sterującej.
Po drugie katalogowa moc wyjściowa Pc max to 60W (tak zwana moc doprowadzona do kolektora tranzystora lub moc strat kolektora) znaczy to, że przy pracy liniowej a taka jest wymagana dla emisji AM i SSB moc (Po) doprowadzona do anteny nie może być większa niż 30W, wynika to ze sprawności pracy takiego układu (około 50%).
Dodatkowo przy pracy modulacją AM dla prawidłowej liniowej modulacji fali nośnej, moc wyjściowa musi być zredukowana do 15W i to przy zasilaniu stopnia końcowego napięciem 14V, przy napięciu 12V moc wyjściowa nie powinna przekraczać 10W.
Próba uzyskania większych mocy na AM, przy podanych powyżej napięciach zasilania, objawia się wyraźnym pogorszeniem jakości modulacji. Nasz głos staje się bardziej płaski, mało dynamiczny, coraz bardziej cichy i mało zrozumiały przy większych odległościach/zakłóceniach, gdy nasz korespondent słyszy nas w szumach.
Rzeczywista moc na SSB uzyskana na tych tranzystorach nie przekracza 30W PEP (mocy szczytowej).
Jeśli już musimy wymienić tranzystor MRF477 to dobrym a nawet lepszym zamiennikiem jest jedynie tranzystor MRF455, różniący się jedynie innym sposobem zamontowania (inna obudowa) i około 30% większą mocą.
_____/\_____ThoRn_____/

Wróć do „CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość